İPEK YOLUNDA 3 ÜLKE

ÖZBEKİSTAN KIRGIZİSTAN KAZAKİSTAN

31 MAYIS – 10 HAZİRAN 2019

Semerkand (1), Buhara(1), Hive (1), Taşkent(2)

Bişkek(2), Almaata (2)

***4* Otellerde Konaklama***

*** Tüm Akşam Yemekleri Dahil***

1. Gün: Istanbul. Semerkand // 31 Mayıs 2019 Cuma
31 Mayıs Cuma günü saat 18.30’da Yeni 3. Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. 19 Nisan saat 21.55’de Türk Hava Yolları’na ait TK 372 sefer sayılı uçak ile Özbekistan’nın Önemli kentlerinden biri olan Semerkand’a Hareket ediyoruz. Geceleme Uçakta.

2. Gün: Semerkand // 01 Haziran 2019 Cumartesi
Yerel saat ile sabah 04:05 de Semerkan’da varışımızın ardından alanda bizi bekleyen aracımız ile erken check in yapmak için otelimize geçiyoruz. Odalarımıza yerleşme ve dinlenmenin ardından Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Dünya’ya meşhur, Orta Asya Türk mimarlığın nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı. Registan Meydanı üç medreseden ibaretdir, Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Meresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Semerkand yerel restoranında öğle yemeği (optional) Öğleden sonra kent turu devam ediyor: Guri Emir Mozolesi (14-15inci c). Fotoğraf ve video çekebilmeniz için serbest zaman. Sonrasında trumuza devam ederek Shahi-Zinda Kompleksi’ni ziyaret edeceğiz (11-15 c.), Uluğ Bey Rasathanesi (15 c.). Semerkand’da yerel restoranında akşam yemeği sonrası oteimize transfer ve geceleme..

3. Gün: Semerkand – Buhara // 02 Haziran 2019 Pazar
Sabah erken kahvaltının ardından otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak Semerkand tren istasyonu’na tranfer. 09:45 Semerkand – Buhara Afrosiyab hızlı tren ile Buhara’ya hareket edeceğiz.. 11:15’te Buhra’ya varışımızı takiben istasyonda karşılanarak aracımıza geçeceğiz. Sonrasında Buhara şehir turumuz başlar: Ark Kalesi (M.Ö.4), Bolo-Hauz Camii (20. yüzyılın başında), Samanid Türbesi (9-10 cc.), Chashmai Ayub Mozolesi (14 c.). Buhara yerel restoranında öğle yemeği (optional) Buhara şehir turumuz, Poyi Kalon Ansambli kendine dahil eden Poyi Kalon Minaresi (12. c.), Kalon Camii (12 cc.), Miri Arab Medresesi (16 cc.), Nodir Devonbegi Medresesi ziyaretleri ile devam edeceğiz., Lyabi-Khauz Compleksi (14-17 cc.), Maggoki Attori Camii ziyaretleri sonrası Buhara’da yerel restoranında akşam yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında Otele transfer, check- in ve geceleme otelimizde.

4. Gün: Buhara-Hive // 03 Haziran 2019 Pazartesi

Erken kahvaltımızın ardından, otel lobisinde rehberiniz ile buluşun ve Hiva'ya doğru yolculuğumuz başlar. Eskiden Buhara'dan Hiva'ya yolculuk bir aydan fazla sürüyordu. Bugün ise “Khorezm” toprakları olan gizemli kırmızı çöl “Kyzyl-Kum” aracılığıyla araçla yolculuk 6-7 saat sürüyor. Bu arada çölün egzotik manzaralarını gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk sunacak. Yerel lokantada öğle yemeği (optional) Varışta otele transfer ve check-in. Hiva yerel restoranında akşam yemeği. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Otelimize transfer, check-in sonrası serbest zaman ve geceleme otelimizde.

5. Gün: Hive-Taşkent // 04 Haziran 2019 Salı
Kahvaltının ardından Otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak ve Hive turumuza başlayacağız bu gezimizde UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan tarihi yerlerden biri olan Içan – Kala (XII – XIX cc) kompleksinden başlayacağız, Hisir Kunya – Ark (XV – XVI cc.), Muhammad Amin Khan Medresesi. Hive yerel restoranında öğle yemeği (optional) Kazi Kalon Medresesi, Muhammad Rakhimkhan II Medresesi, Ismail Khodja Mozolesi, Sayid Allauddin Mozolesi, Kalta Küçük Külesi, Taş-Khovli Sarayi (XIX c.), Palvan Darvaza (Savaş Kapısı), Djuma Cami (X c.), Allakulikhan Medresesi, Kutlug Murad Inaq Medreseslerini ziyaret edeceğiz sonrasında. Hiva’da yerel retoranda akşam yemeğimizi alacağız. Saat 19:30’da Hive havaalimanına iç hatlara transfer. 21:00 – 21:40 HY–58 sayılı ucağı ile Taşkent’e uçuş. Taşkent’e varış. Sonrası Otele transfer, check-in ve geceleme otelimizde.

6. Gün: Taşkent // 05 Haziran 2019 Çarşamba
Kahvaltımızın ardından rehberimiz ile otelin lobisinde buluşmamızın ardından Taşkent’in eski kesime doğru turumuz başlayacaktır: Barak Han Medresesinden (XVI c.) oluşan Khazrati Imam Kompleksi, Muyi - Mübarek Cami – Halife Osman`ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja Akhrar Valin`ın Cuma Camisi, Kukeldaş Medreseslerini ziyaret edeceğiz. Taşkent yerel restoranında öğle yemeği (optional) Taşkentin en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş zamanı. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek, Bağimsızlık Meydanı, Amir Temur Heykeli, Yeni Minor Camisi, Cesaret Anıtı, ve Taşkent TV külesi (dışarıdan), Taşkent`ın Metrolarında gezilerimizi tamamlayacağız. Akşam yemeğimizi Taşkent yerel restoranında aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme.

7. Gün: Taşkent – Bişkek // 06 Haziran 2019 Perşembe
Sabah erken kahvaltımızın ardından Bişkek Uçuşumuz için havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. 08:30 HY-779 numaralı uçuşla Bişkek şehrine uçuş. Varışımızın ardından, havalimanından hareket ile 30 dakika mesafede Kırgızista’nın başkenti Bişkek’e transferimizi gerçekleştiriyoruz. Tüm günlük Bişkek turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Bişkek yerel restoranında öğle yemeği (optional) Ancak Asya Çarşımızı ziyaret etmeden Bişkek turumuz henüz tamamlanmış değil!, burada hareketli yerel hayatın birçok dinamik fotoğraflarını çekebileceksiniz. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanların, ve renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası yerel restoranda geleneksel akşam yemeği servis edilecektir. Yemeğimizin ardından Otele transfer, check-in ve geceleme.

8. Gün: Bişkek – Ala Archa – Bişkek // 07 Haziran 2019 Cuma
Kahvaltının ardından, Ala Archa'yı ziyaret edeceğiz. Burası bir doğal parktır. Sovyetler zamanında sadece V.I.P. İnsanların burada yürüyüşe çıkma izni vardı. Ala Archa gorge, Tien Shan sıradağlarının bir uzantısıdır. Bişkek'e sadece 45 km uzaklıktadır. Boğazın panoramik manzarasını görmek için kısa bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Yerel restoranda öğle yemeği (optional) Daha sonra Bişkek'e dönüyoruz ve kişisel ihtiyaçlar ile alışveriş için boş zamanınız olacak. Yerel bir restoranda geleneksel akşam yemeği servis edilecektir. Sonrasında otelimize transfer ve geceleme.

9. Gün: Bişkek - Korday Sınırı – Almaata // 08 Haziran 2019 Cumartesi
Sabah erken kahvaltımızın ardından Almaata yolculuğumuz için Korday sınırına transferimizi gerçekleştireceğiz.. Sınıra varışımızın ardından Almaata Şehrine devam edeceğiz. Almaata’ya varışımızın ardından Otele transfer ve check-in. Sonrası Almatı yerel restoranında öğle yemeği (optional) Almata şehir turumuz başlayacak.. İlk durak, II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park. Parkın kendisi yerel halk ve ziyareçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşi, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, XX yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almaata - “Yeşil Çarşı” veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkaracaksınız.. Bu yürüyüş bizi Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bugünün son durağı yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe'dir. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor: restoranlar, çocuk oyun alanı, küçük bir hayvanat bahçesi, dönme dolap, hızlı tren ve çok daha fazlası. Almatı yerel restoranında akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize geri dönüyoruz, sonrasında serbest zaman ve geceleme.

10. Gün: Almaata // 09 Haziran 2019 Pazar

Sabah kahvaltı sonrası Almaata çevresini keşfedeceğiz. Ili-Alatau dağları. Ilya Alatau Milli Parkı, 1996 yılında kuruldu, park 120 km uzanır ve toplam alanı 202.292 hektardır ve Yükseklik 600 ila 5000 metre arasında değişir. Medeo, Ili-Alatau Parkının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almaata’nın bir şehir olarak gelişmesinin en iyi nedenlerindendir. 1,690 metre yükseklikte yer alan Medeo buz pateni pisti dünyanın en yüksek buz pateni pist olma özelliğine sahiptir. Almaata yerel restoranında öğle yemeği (optional) Ancak ziyaretimizin ana amacı Shymbulak - deniz seviyesinden 2.260 m yükseklikte bulunan bir dağ beldesidir. 1950'lerde kayak tutkunları genellikle 15 saat boyunca 3 saat dağa tırmanıp burda kayak yaparardı.. Şu anda, yüksek seviye ekipman ve altyapı ile gelişmiş bir kayak tesisidir. Burası tüm yıl boyunca çok popülerdir, kayak ve snowboard için sadece yamaçları değil, aynı zamanda ata binme veya bisiklete binme, otel ve restoranlar, geziler ve helikopter turları gibi diğer birçok hizmeti de sunmaktadır. Burada Büyük Almatı Gölü'nü ziyaret edeceğiz. Bu göl, Ili-Alatau Ulusal Parkı'nda, Almatı merkezinin 15 km güneyinde, deniz seviyesinden 2.511 metre yükseklikte bulunan bir dağ rezervuarıdır. Gölün yanı sıra Tien Shan dağlarındaki göllerin büyük çoğunluğu depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Mevsime bağlı olarak Büyük Almatı Gölü'nün suyu açık yeşilden turkuaz mavisi rengine dönüşür. Sonrasında Kazakistan'da tek bir şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız, onlarla avlanmak, Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden biridir. Gösteride, altın ve cesur kartallar, bir baykuş, bir akbaba ve bir izleyici ile etkileşimde bulunan bir avcı gibi beş tür yırtıcı hayvan var. Almatı yerel restoranında akşam yemeği sonrasında yol güzergahımızda bulunan Birinci Başkanın Park'ını ziyaret edeceğiz. Gezimiz bitiminde otelimize transfer ve ertesi gün ki erken uçuşumuza kadar otelimizde serbest zaman.

11. Gün: Almaata – İstanbul // 10 Haziran 2019 Pazartesi

Gece yarısından sonra saat 04:00 da Havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. TK351 sefer sayılı uçuş ile istanbula hareketimizin ardından lokal saat ile 09:50 de istanbul’a varıyoruz.

****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Türk Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul - Semerkand gidiş / Almaata - İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti

Havalimanı vergileri

Hive – Taşkent Arası ara uçuş

Taşkent – Bişkek arası ara uçuş

Tüm şehirler arası geçişler

4* Otellerde kahvaltı dahil konaklamalar

Programda belirtilen Tüm akşam yemekleri

Programda belirtilen tüm geziler

Programda belirtilen gezilerde müze ören yeri giriş ücretleri

Teleferik ve dağ aktiviteleri ücretleri

Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,

Türkçe Rehberlik Hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Yurtdışı çıkış fonu ( 15 TL )

Tüm kişisel giderler ve Bahşişler

Otellerde mini bar ve diğer ücretli kullanımlar

Öğle Yemekleri

Yemeklerde alınan içecekler

Seyahat Sigortası

Bahşişler

Kişisel harcamalar

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  1.Ek Bilgiler

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  Sağlık

  Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

  Uçuş Süreleri

  İstanbul – Semerkand: 5 saat 05 dakika
  Almaata – İstanbul: 5 saat 50 dakika

  Para Birimi

  Para birimleri Özbekistan somu, Kırgızistan Somu, Kazakistan tengesi’dir. Dolar ve Euro kolayca değiştirilebiliyor. Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte, kredi kart dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalıdır.

  Saat Dilimi

  Özbekistan, Kazakistan, Kırgısiztan Türkiye’den 2 saat ileridedir.

  Telefon Kullanımı

  Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

  Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

  Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

  Yemek Kültürü

  Özbek, Kırgız ve Kazak Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız ayrıca gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur

  Elektrik

  Genelde 200-220 V kullanılıyor.. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

  Alışveriş

  Taşkent’te Puşkin caddesi şehrin önemli alışveriş noktalarından biridir. Özbekistan’a özgü şeyleri bulabileceğiniz en güzel yöntem kurulan semt pazarlarıdır. Çok sayıda semt pazarlarından en ünlüsü Çarsu pazarıdır.

  Şehir merkezinin batısında yer alan OSH bazaar şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir.

  Almaata’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Semt pazarları yerel çarşıların kurulduğu yer ise Zhibek Zholy’dir.

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri

  En az altı ay geçerli pasaportunuz olması kaydı ile Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.